Po Fretkách se mohou dívčím družstvem pyšnit také Prachatice

16.12.2016 20:27

Tým prachatických dívek se zúčastnil Kralupského poháru

Datum: 14. 12. 2016
Autor: Anna Kuželová
převzato z webu: hokejbal.cz       

Na Kralupském poháru, který se uskutečnil 10. prosince, se poprvé v historii odehrál turnaj dívek. Toho se zúčastnilo také družstvo Prachatic, kterému se podařilo bez jediné porážky turnaj vyhrát. Po týmu Fretek se tak jedná o druhý klub, který se věnuje výchově malých hokejbalistek. Těch mají momentálně v Prachaticích hned pětadvacet. I přes tento vysoký počet plánují Prachatice udělat během zimy nábory na základních a středních školách, aby získaly dostatek dívek do budoucna. V rozhodujícím rozhovoru nám tým přiblížil Jaromír Kotlík, který také zhodnotil účast na turnaji.

Na soupisce máme 25 dívek, těší Kotlíka

Kdy jste začali s kategorií dívek?
V Prachaticích jsme založili dívčí hokejbalové mužstvo začátkem června tohoto roku. Odtrénovali jsme jeden měsíc před prázdninami, dali si dva měsíce pauzu a v září do toho skočili rovnýma nohama. Holky, které chodily v červnu, oslovily své kamarádky a dnes máme na soupisce 25 dívek od 7 do 15 let.

Jak často jste trénovali?
Dívky poctivě trénovaly dvakrát týdně s maximálním nasazením a výsledky jejich snahy byly vidět doslova před očima. Pro nás trenéry ta práce byla úplně skvělá a bylo úžasné sledovat, jak se den ode dne zlepšují. Pokud mohu porovnat trenérskou práci, tak nám to oproti klukům šlo daleko rychleji, prostě proto, že ty holky měly ohromnou chuť se klukům vyrovnat.

Zařadili jste do přípravy nějaké zápasy?
V průběhu podzimu jsme si zahráli dvě přátelská utkání proti našim mladším žákům s výsledky 16:0 a 11:0, ale byli jsme velice překvapeni jednak zlepšením dívek, ale také tím, že na první zápas přišlo asi 120 diváků. To jsme tedy nečekali, ale ukázalo nám to, že to nesmíme v žádném případě brát na lehkou váhu. Také se nám v průběhu podzimu, díky spoluprací s trenérem mladších žáků Pavlem Valentou, podařilo postupně většinu našich dívek vyzkoušet v chlapeckých soutěžích a musím říct, že se tam dívky rozhodně neztratily. Všechny tyto zkušenosti nám na turnaji přinesly čtyři výhry s celkovým skóre 14:0. Potěšilo nás, že si téměř každá z hráček dopřála tu možnost vyzkoušet si, jaký je ten pocit, když dáš první gól.
Cílem je vybudovat tým žen, je však důležitá dívčí základna

Jak došlo k vaší účasti na Kralupském poháru?
Protože máme jako klub velice přátelské vztahy s Kelty z Nižboru, domluvili jsme se s pořadatelem turnaje Romanem Novákem na naší účasti na turnaji v Kralupech nad Vltavou. Dali jsme dohromady případnou sestavu a poslední dva tréninky před turnajem jsme se věnovali především nácviku střelby a hry ve formátu 3+1 v turnajovém složení týmu. Holky se na svou první účast strašně těšily a podle toho, co nám říkaly, tak samou nervozitou ani nespaly. Pravda je ta, že i my jsme z toho byli lehce nervózní. Vůbec jsme nevěděli, co nás čeká a spíše jsme očekávali lekci v hokejbalu od týmů s většími zkušenostmi. Byli jsme proto velice překvapeni, jaký vývoj turnaj měl a jak to dopadlo. Naše dívky byly tak namotivované, že své soupeřky doslova převálcovaly, ale je třeba dodat, že nám také velice pomohl věkový limit turnaje, tzn. ročník 2004 a mladší, protože tento ročník je náš nejpočetnější a my mohli prakticky udělat výběr nejlepších hráček.

Co vám turnaj ještě přinesl?
Dalším přínosem pro nás byly další zkušenosti z turnaje, jako rozhovory s hráči i trenéry ostatních týmů. Bylo skvělé, že si nikdo nenechával nic pro sebe a všichni se ochotně o své zkušenosti podělili. My jsme si vše vyhodnotili a vytvořili si vizi pro další rozvoj našeho týmu. Prvním cílem se pro nás stalo vybudování týmu žen. Poznali jsme, že potřebujeme mít početnou dívčí členskou základnu, tak abychom mohli toto družstvo pravidelně doplňovat a nemuseli se v dalších obdobích bát toho, že nám tým zestárne a přestane chtít hrát.

Plánujete tedy další nábor?
Dohodli jsme se na tom, že přes zimu zkusíme udělat náborovou akci na základních a středních školách v našem městě a pokusíme se doplnit tým. Jako pomoc bychom chtěli využít ČMSHb. Také jsme se dohodli na vyšší efektivitě tréninků, které chceme dosáhnout navýšením počtu trenérů na tréninkových jednotkách. A také jsme dohodli formu zimní přípravy, která začne hned po svátcích. Máme ještě další nápady, ale ty už si s dovolením nechám pro sebe.

Třešničkou na dortu bylo pozvání k přátelskému zápasu

Kromě dívek se na turnaji představily také ženské týmy, se kterými si dokonce vaše hráčky zahrály jedno utkání...
Co pro náš tým bylo nesmírnou zkušeností na turnaji, byla vizuální zkušenost s dospělým hokejbalem žen. Holky i trenéři si tuto zkušenost velice užili a třešničkou na dortu pro naše dívky bylo pozvání od hráček Elby a CSKA k přátelskému zápasu. Tam naše dívky poznaly vyšší technickou vyspělost dospělých hráček. My zase poznali, že po pár letech tréninku by mohla být tato úroveň hratelná.

Jak celý turnaj hodnotíte?
Co pro mě bylo téměř neuvěřitelné, byla neskutečně přátelská atmosféra celého turnaje. Od organizátorů, přes spoluhráče až po rozhodčí. Všechno skvěle fungovalo, a proto bych chtěl ještě jednou poděkovat všem, kdo se podílel na přípravě turnaje, ale především Romanu Novákovi se kterým jsme se dohodli na jarním turnaji v Prachaticích, který bude společný pro dívky a pro přípravky. Pokud by se tedy chtěl zúčastnit nějaký další klub, budeme rádi.